Galopująca rozbudowa aglomeracji miejskich, rozwijana coraz bardziej skomplikowana i złożona sieć infrastruktury technicznej oraz realizowanie coraz bardziej ambitnych projektów architektonicznych w centrach miast zmusza nas do spojrzenia w nowy sposób na budownictwo. Od strony bezpieczeństwa. Od strony jego zagwarantowania przez inwestorów i wykonawców. Od strony zabezpieczenia budów i robotników na nich pracujących. Od strony zabezpieczenia sąsiednich nieruchomości oraz budynków i ich użytkowników.
Developerzy szukający ostatnich enklaw wolnej przestrzeni w centrach miast. Magistraty szukający rozwiązań problemów z miejską infrastrukturą techniczną lub komunikacją. Właściciele i zarządcy nieruchomości dookoła których realizowane są ambitne i czasem wydawałoby się ryzykowne inwestycje. Wszystkich ich łączy jedna rzecz. Odpowiedzialność za obiekty budowane i te dookoła budowy.
Zabezpieczenie tych obiektów przed różnego rodzaju możliwymi niepożądanymi wydarzeniami leży w interesie każdej zainteresowanej osoby, każdego mieszkańca, inwestora i wykonawcy. Gwarancja bezpieczeństwa jest najważniejszym czynnikiem determinującym powodzenie budowy.
Z pomocą przychodzi tu geodezja. Jest ona jedynym narzędziem w rękach kierownika budowy pozwalającym zapobiec tragedii w postaci katastrofy budowlanej. Szeroki wachlarz różnego rodzaju pomiarów geodezyjnych pozwala dla każdego obiektu dobrać optymalny sposób monitorowania jego ruchów. Pomiary osiadania, pochylenia, przesunięć. Wszystko to realizowane z milimetrową dokładnością pozwoli mieć pewność, że za równo budowa jak i obiekty sąsiednie są bezpieczne. Pozwoli mieć pewność, że ludzie są bezpieczni.
Dzięki geodezji nie trzeba się obawiać, że developer obok nas stawia wieki obiekt. Geodezja ma sposoby by stwierdzić czy budynek w którym mieszkamy się poruszył. Dzięki pomiarom geodezyjnym możemy dowiedzieć się czy budowa autostrady nie wpłynęła na nasz dom i czy on się nie pochylił. Pomiarami geodezyjnymi zabezpieczymy obiekty znajdujące się blisko stromych skarp których geometria została z jakiś powodów zmieniona. Geodezyjne pomiary przyjdą z pomocą gdy na budowie trzeba wykonać głębokie wykopy.
Każdy obiekt i każda budowa są inne. Pomiary cykliczne wykonywane w różnych odstępach czasu lub nawet w sposób ciągły pozwolą na posiadanie przez kierowników budów i inwestorów wiedzy o bezpieczeństwie ludzi znajdujących się na budowie i dookoła niej. Wartość jaka za tym idzie jest nieoceniona. Dzięki tej wiedzy można mieć pewność, że nikomu się nic nie stanie, a inwestycja nie okaże się finansowym fiaskiem.
mgr inż. Paweł Myłka